שמן זית נחל צלמון

 
 
שמן עם אווירה

היישוב דיר חנא נמצא באזור נחל צלמון, אשר עובר בגבול שבין הגליל העליון והגליל התחתון, בסביבה הררית, שלווה וירוקה. בתוך היישוב, המשקיף אל נוף גלילי עוצר נשימה, שוכן בית הבד שמן זית נחל צלמון, בבעלותו של מחמוד חמוד. בית הבד הינו עסק משפחתי אשר הוקם בשנת 2000, מתוך אהבה גדולה לזיתים ולשמן הזית שסגולותיו וטעמו יוצאים למרחוק.
 שמן זית נחל צלמון
השמן

השמן המיוצר בבית הבד מופק מזיתים מזן סורי, הידועים בטעמם הטוב והחזק. מזיתים אלה ניתן להפיק 20% שמן, ובסוף העונה אפילו 30%.

עצי הזית שמהם נמסקים הזיתים הינם בני מאות ואלפי שנים, וגדלים באזורי בעל (אזורים ללא השקיה), שני פרמטרים התורמים רבות לאיכות השמן שמופק מהם.

טעמו של שמן כזה הוא חזק יותר וצמיגותו גבוהה יותר, וההנאה ממנו כפולה ומכופלת.
שמן זית נחל צלמון
למה דווקא זיתים מזן סורי?

נקדים ונאמר, שלמרות ששם הזן הוא "סורי", הוא גדל דווקא בצור שבלבנון. הקור השורר בצור הופך את הזיתים לקשים וצמיגיים יותר, וכתוצאה מכך השמן המופק מהם גם הוא צמיגי וטעמו חזק ומשובח במיוחד.

שאר זני הזיתים פחות טובים לייצור שמן. כך למשל, זן המנזנילו הינו זן ישראלי המיועד בעיקר למאכל. ניתן להפיק ממנו שמן רק לאחר שהוא משחיר, אולם תפוקת השמן מאוד נמוכה ובנוסף השמן דליל מאוד וטעמו לא איכותי במיוחד. זן ה"נובו" שמקורו בצרפת וזן ה"סנטה" הישראלי – מיועדים למאכל בלבד ובעלי אחוזי שמן נמוכים מאוד. בארץ פותח זן נוסף של זיתים, בשם "ברנע" (או בשמו הלועזי K18), זן הנותן יבול טוב גם למאכל וגם לשמן. תפוקת השמן שלו נעה בין 15-12 אחוזים, וטעמו לא רע בכלל.

אולם, כמו שכבר אמרנו, הזן הסורי הוא הזן שממנו ניתן להפיק את הכמות הגדולה ביותר של שמן, והעיקר – הזן שממנו מופק שמן הזית החזק והאיכותי ביותר במרקמו ובטעמו.
שמן זית בכבישה קרה

היום בו מוסקים את הזיתים מן העצים הינו יום של חג בבית הבד, יום בו מתכנסות משפחות המוסקים בבית הבד וכולם מחכים יחד ליצירת השמן המופלא הזה.

כך, ללא ידע רב בשיווק ובפרסום, אלא רק מתוך אהבת העבודה ואמונה חזקה בטעם ובאיכות, שמו של השמן של בית הבד נחל צלמון עשה את דרכו והגיע לכל חלקי הארץ. כיום השמן נמכר בשווקים רבים בארץ, כשמן שאיכותו לא תסולא בפז. 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר